Elastyczność przepisów prawa żywnościowego
W przypadku małych zakładów przetwórczych kluczową sprawą jest interpretowanie przepisów w sposób elastyczny i adekwatny do skali produkcji. Polecamy Państwa uwadze poświęcony temu zagadnieniu raport rządowych ekspertów.
Zespół roboczy ds. produktów tradycyjnych i regionalnych działający przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opracował raport, w którym zwrócono uwagę na elastyczność powszechnie obowiązujących przepisów, jak też potrzebę ścisłej współpracy pomiędzy przedstawicielami administracji publicznej, producentami i samorządem. Rządowi eksperci zwracają również uwagę na potrzebę propagowania dobrych praktyk. Co prawda Raport powstał już kilka lat temu i w międzyczasie w polskim porządku prawnym pojawił się #Rolniczy Handel Detaliczny [link do odpowiedniej zakładki] oraz #działalność nierejestrowana [link do odpowiedniej zakładki], które jeszcze bardziej dostosowują przepisy do potrzeb drobnych producentów, ale i tak warto zapoznać się z tym dokumentem lub chociaż z jego podsumowaniem. Producenci powinni pamiętać, że realną opcją jest funkcjonowanie w oparciu o formułę #zatwierdzenia zakładu [link do odpowiedniej zakładki], która nie ogranicza zasięgu sprzedaży oraz nie wpływa na możliwości zbywania produktu u określonych grup odbiorców:
Wnioski i rekomendacjeZ przeprowadzonych analiz wynika, iż potrzebna jest dalsza praca nad wzmocnieniem dialogu pomiędzy instytucjami administracji odpowiedzialnymi za wsparcie rozwoju producentów żywności tradycyjnej a samymi producentami. Ważne wydaje się również wsparcie dialogu pomiędzy organizacjami reprezentującymi producentów żywności tradycyjnej a instytucjami kontrolnymi, tak by obowiązujące przepisy mogły zostać wykorzystane do promocji produkcji a nie były postrzegane jako jej hamulec. Dialog powinien w pierwszej fazie skupić się na wykorzystaniu możliwości oferowanych przez obowiązujące przepisy, przede wszystkim w zakresie zatwierdzania zakładów produkcyjnych z derogacjami wynikającymi ze specyfiki produkcji na podstawie tradycyjnych receptur. Ważne jest by instytucje kontrolne skutecznie rozpowszechniały wiedzę o tych przepisach wśród przedstawicieli terenowych. Wykorzystana powinna być także możliwość promocji dobrych praktyk oraz budowania zaufania pomiędzy producentami a instytucjami kontrolnymi poprzez przygotowanie wytycznych ułatwiających dostosowanie zakładów produkcji do wymogów i oczekiwań kontrolerów. W aktywny sposób powinny być również promowane środki służące wsparciu rozwoju produkcji, jej certyfikacji i zatwierdzania. Wynikiem dalszej wspólnej dyskusji producentów oraz administracji powinna być również refleksja nad możliwością dostosowania kolejnych programów operacyjnych do specyficznych potrzeb promocji produkcji żywności tradycyjnej i regionalnej w Polsce. |
Zapoznaj się z pełną treścią raportu [pobierz plik pdf 380 KB]