Poradnik "miodowy" notyfikowany w KE

Ilustracja do artykułu miniatura380_200.JPG

****Aktualizacja 5.04.2022 r.*** Poradnik "Pracownia do pozyskiwania miodu w krótkim łańcuchu dystrybucji" można już znaleźć w bazie narodowych dobrych praktyk prowadzonych przez Komisję Europejską.

*** Aktualizacja 5.04.2022 r.***

Kolejny kamień milowy za nami - po oficjalnym zatwierdzeniu poradnika przez Głównego Lekarza Weterynarii - został on notyfikowany przez Komisje Europejską. Zamyka to aspekt formalny, obecnie pracujemy nad wydrukiem i dystrybucją. Aktualnie wystąpiliśmy z wnioskiem o sfinansowanie operacji do Jednostki Centralnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, to być może jeszcze w tym roku uruchomimy zapisy podmiotów zainteresowanych nieodpłatnym otrzymaniem określonego nakładu.

Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia Rejestru Krajowych Przewodników Dobrych Praktyk Higieny.

*** Aktualizacja 16.03.2022 r.***

Informujemy, że plik do pobrania zawiera zaktualizowaną wersję poradnika według stanu prawnego na 4.02.2022 r. Zmiany zostały uzgodnione z Głównym Lekarzem Weterynarii. Zachęcamy do korzystania. Informujemy też, że wystąpiliśmy z wnioskiem o sfinansowanie wydruku i dystrybucji opracowania w ramach środków zarządzanych przez Jednostkę Centralną Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, będziemy dysponować kilkoma tysiącami egzemplarzy, a poradnik będzie dostępny również w postaci profesjonalnie złożonego ebooka. O postępach i nowinach w sprawie będziemy informować w tym wątku na bieżąco.

---------------

Prezentujemy poradnik "Pracownia do pozyskiwania miodu w krótkim łańcuchu dystrybucji", który został pozytywnie zaopiniowany przez Głównego Lekarza Weterynarii. Może on stanowić źródło interpretacji prawa.

Mamy przyjemność zaprezentować poradnik dla pszczelarzy, którzy w niewielkich pasiekach zajmują się wirowaniem i pakowaniem miodu lub dopiero planują taką działalność. Znajdziesz w nim wszystko, co istotne w tych tematach - od dobrych praktyk higienicznych i produkcyjnych, po wyjaśnienie obowiązujących krajowych i europejskich przepisów, procedur administracyjnych, wytyczne dot. etykietowania, a także materiały podatkowe związane z wprowadzaniem do obrotu produktów pszczelich.

Poradnik jest owocem wieloletnich prac terenowych i uzgodnień instytucjonalnych. Został pozytywnie zaopiniowany w Głównym Inspektoracie Weterynarii, więc może stanowić źródło interpretacji przepisów higienicznych. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali.

Z uwagi na trwające i zaawansowane prace legislacyjne przy zmianie przepisów związanych z RHD (wg stanu na połowę grudnia 2021 r. są one na ukończeniu), w pierwszym kwartale 2022 r. planujemy drobną aktualizację. Po tym czasie zorganizujemy wydruk i dystrybucję poradnika, otrzyma on również odświeżony układ edytorski związany z profesjonalnym składem. Nie zmienia to faktu, że poradnik jest gotowy do wykorzystania. Wszystkich chętnych zapraszamy do korzystania.

Powrót na początek strony