Laureaci Podlaskiego Święta Sera

drewnana statuetka za najlpeszy ser.jpg

51 serów stanęło do konkursu na najlepszy ser pierwszej edycji Podlaskiego Święta Sera, zorganizowanego po raz pierwszy w Podlaskiem przez Stowarzyszenie Serowarów Farmerskich i Zagrodowych przy wsparciu Województwa Podlaskiego w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Najlepszym serem okazał się dwuletni ser dojrzewający Klettendorf z Gospodarstwa Koziego „Kozłonoga” Joanny Maślukiewicz z województwa dolnośląskiego.

Jury pod przewodnictwem Gieno Mientkiewicza, promotora rzemieślniczego serowarstwa, oceniało zgłoszone sery w IV kategoriach: sery dojrzewające twarde, dojrzewające miękkie, sery świeże i krótkodojrzewające oraz inne produkty z mleka.  Liczył się wygląd zewnętrzny, struktura i tekstura sera, jego zapach i smak.

Aby ocena była jak najbardziej sprawiedliwa i wolna od wszelkich wpływów każdy ze zgłoszonych serów miał tylko numer startowy, bez informacji o producencie. Te odkryto przed jury dopiero po zliczeniu wszystkich punktów i wyłonieniu zwycięzcy w każdej z kategorii.

W kategorii „Inne wyroby z mleka” jurorów podbił jogurt „Płatki róży”, którego producentem okazał się Adam Lewczuk z serowarni „Sery z Puszczy Białowieskiej” z Hajnówki.

- Bardzo ciekawy pomysł i smak, jogurt z dodatkiem wywaru z płatków róży, zabarwiony lekko sokiem z buraka – opowiadał na scenie o zwycięzcy Gieno Mientkiewicz.

 Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do:

-  Złota Polana Zwierki, Barbara Łapińska - za Kefir jersey'owy (woj. podlaskie);

- serowarnia Sery Paszkowscy, Wiesława Paszkowska – za Labneh (woj. podlaskie);

- Ahser Serowarnia Namysłowska, Anna Smreczak – za alkohol na bazie serwatki (woj. opolskie).

W kategorii sery świeże i krótkodojrzewąjace I miejsce zdobył Twaróg aksamitny Moniki Szymczukiewicz z Zagrody Pod Lasem Koźliki (woj. podlaskie).

- Ujął mnie pięknym opakowaniem, wyglądem i smakiem – wyjaśniał Sylwester Wańczyk.

Wyróżnienia powędrowały do:

 - Serowarnia Jasiurkowscy, Jakub Jasiurkowski - za twaróg (woj. kujawsko-pomorskie);

- Folwark Jurkowo, Agnieszka Późniak – za twarożek ( woj. warmińsko-mazurskie)

W kategorii sery dojrzewające miękkie I miejsce zdobył  ser „Rudy” – z serowarni KozieŁawy Emilii i Krzysztofa Witkowskich (woj. kujawsko-pomorskie) , a wyróżnienie zdobył ser „Ryś” z serowarni Jasiurkowscy (woj. kujawsko-pomorskie).

Z kolei wśród serów dojrzewających twardych I miejsce przypadło i jedno z wyróżnień zdobyli serowarzy z Litwy:

- I miejsce – ser ViržinisGiedrius Tevelis, serowarnia Sūrinė „Varinis puodas“, Litwa

- wyróżnienie: - ser Grynas – Vilmantas Navickas, serowarnia Vilmanto Sūrinė, Litwa

Kolejne wyróżnienia w tej kategorii zdobyli:

- OSM Hajnówka – za ser Carski (woj. podlaskie)

- Ahser Serowarnia Namysłowska – za ser Holender (woj. opolskie).

Najlepszy ser Podlaskiego Święta Sera znalazł się wśród serów dojrzewających twardych – to Klettendorf z Gospodarstwa Koziego Kozłonoga Joanny  Maślukiewicz z miejscowości Klecin w woj. dolnośląskim.

- To wspaniałe uczucie odbierać taką nagrodę, w takim pięknym miejscu - mówiła zwyciężczyni na scenie w PMKL. – Dziękuję jury i wszystkim tym, którzy dziś tego Klettendorfa i inne nasze dojrzewające sery wykupili błyskawicznie. Podlasianie chyba kochają sery dojrzewające!

Jury konkursowe obradowało w składzie: Gieno Mientkiewicz, Sylwester Wańczyk, Jolanta Lunitz, Urszula Arter.

Wydarzenie odbyło się przy wsparciu samorządu Województwa Podlaskiego we współpracy z Podlaskim Centrum Produktu Lokalnego.    

 

 

Powrót na początek strony