Laureaci dożynkowego konkursu 2024
Miodosytnia Podlaska, Eco Hajnówka, Serowar Sokólski i Podlasie na wypasie – to laureaci konkursu na „Najciekawsze stoisko producenta produktu lokalnego” podczas tegorocznych Dożynek Wojewódzkich w Hajnówce.
W konkursie, który odbywał się podczas Dożynek Wojewódzkich w dniu 15 września 2024 r. w Hajnówce, wzięło udział 20 uczestników. Każdy z nich jest wpisany do bazy internetowej produkty.podlaskie.eu prowadzonej przez Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego działające w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.
Jury w składzie: Piotr Kolada - Z-ca Dyrektora OT KOWR w Białymstoku (przewodniczący), Wojciech Iwańczuk - Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, Dorota Półtorak - kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Lucyna Lewczuk – przedstawiciel Urzędu Miasta w Hajnówce odwiedziło wszystkich uczestników konkursu na ich stoiskach. Przy ocenie istotny był wygląd i estetyka stoiska, sposób prezentacji, ale też kreatywność i oryginalność oraz smak prezentowanych produktów.
Po naradzie komisja zdecydowała, iż I miejsce powędruje do Miodosytni Podlaskiej z Sak (gm. Kleszczele) – Dawida Olesiuka – producenta miodów pitnych oraz lodów na miodzie z dodatkiem owoców liofilizowanych własnej produkcji. Laureatem II miejsca została Hajnówka Eko – gospodarstwo rolne i młyn ekologiczny ze Starego Berezowa – państwa Doroty i Władysława Romaniuków – producentów mąk i kasz z ekocertyfikatem. Z kolei zdobywca miejsca III – to Serowar Sokólski, czyli państwo Aurelia Felińska-Szymczak i Gabriel Szymczakowi, którzy produkują dojrzewające sery kozie z mleka od kóz z własnego stada. Swoją siedzibę mają we wsi Miejskie Nowiny w gm. Sokółka. Wyróżnienie w konkursie komisja postanowił przyznać gospodarstwu „Podlasie na wypasie’ – czyli Konradowi Rafałko i Karinie Zalewskiej-Rafałko ze wsi Kituryki (gm. Michałowo), którzy są producentami serów i innych produktów z mleka od własnych krów, w tym granity opartej na serwatce i syropach z owoców i ziół ze swojego gospodarstwa.
UA, PCPL