Poznaliśmy laureatów konkursu Podlaskiej Akademii Serowarskiej
Ser twarogowy Jerzego i Walentyny Stiepanow z serowarni „Kanka” z Widowa oraz ser podpuszczkowy „Kopyto żubra” Adama Lewczuka z serowarni „Sery z Puszczy Białowieskiej” z Hajnówki to najlepsze sery konkursu zorganizowanego w ramach V Podlaskiej Akademii Serowarskiej, która odbyła się 8 czerwca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Kolejne konkursowe miejsca zajęli: w kategorii ser kwasowy - twaróg kozi z „Zagrody pod Dębami - Kozie specjały” Danuty Praczuk oraz klinek olszański - Oksany Tomaszewskiej z „Olszańskich smaków”. Komisja konkursowa przyznała również jedno wyróżnienie dla twarogu z mleka z „Dębowej Zagrody” Małgorzaty Dudoić. W kategorii ser podpuszczkowy drugim najlepszym serem okazała się gouda kozia z „Zagrody pod Dębami” – Danuty Praczuk, miejsce trzecie przypadło Kole Gospodyń Wiejskich „Kukawka” w Pobikrach. W tej kategorii wyróżnienie zdobył ser „DLA mnie dobry” Moniki Szymczukiewicz z „Zagrody Pod Lasem” - Koźliki. Nagrody i statuetki laureatom wręczył przewodniczący jury Tadeusz Kruszewski, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
Konkurs był zwieńczeniem V edycji konferencji „Podlaska Akademia Serowarska”. Wzięli w niej udział lokalni i ogólnopolscy producenci serów i eksperci z zakresu produkcji serów oraz hodowli zwierząt. Omówiono najnowsze trendy w produkcji mleka dla zapewnienia optymalnej produkcji serów i technologie serowarskie. W kwestie związane z promocją i sprzedażą serów regionalnych zapoznał słuchaczy Gieno Mientkiewicz, jeden z największych znawców i promotorów serowarstwa zagrodowego. Osobistymi doświadczeniami związanymi z produkcją i pozyskaniem najlepszej jakości serów z mleka klasy A2 podzielili się Monika i Tomasz Cieślik z gospodarstwa „Złote Jabłko” w Pokaniewie oraz Adam Lewczuk z serowarni „Sery z Puszczy Białowieskiej” z Hajnówki.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Serowarów Farmerskich i Zagrodowych oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Akademia Serowarska poprzedziła pierwsze Podlaskie Święto Sera zorganizowane w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.