"Książeczka zdrowia"
Nie można zapominać, że pracując przy przetwarzaniu żywności należy być osobą zdrową. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy jest odpowiednie orzeczenie lekarskie.
Książeczka zdrowia (zwana książeczką sanepidowską) w tej formule nie obowiązuje od 2008 roku, nie mniej jednak mocą ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zastąpiły ją badania do celów sanitarno-epidemiologicznych (czyli tak naprawdę zmieniła się jedynie nazwa. Wymóg badań pozostał).
Wyrobienie książeczki sanepidowskiej polegało na tym samym, na czym dziś polegają badania. Różnica formalna jest taka, że dziś otrzymasz jedynie orzeczenie lekarskie. Lekarz wpisze treść orzeczenia lekarskiego do karty badań do celów sanitarno-epidemiologicznych. Należy się jednak liczyć, że w obiegowym użyciu dokument i tak będzie nazywany książeczką sanepidowską.
Każdy, kto pracuje z żywnością powinien dysponować odpowiednim orzeczeniem lekarskim. Warto zauważyć, że przepisy nie dają odstępstwa dla osób, które sporadycznie pracują przy żywności – np. przy okazji festynów. Zachęcamy do zapoznania się z interesującym tekstem [link do serwisu zewnętrznego] w tym temacie (odnośnik do witryny zewnętrznej - w tekście znajdziesz wiele cennych i praktycznych wskazówek).